XMAM

HAKKINDA

TÜRKİYE'NİN İLK DİJİTAL SANATLAR VE YENİ MEDYA MÜZESİ:

X Media Art Museum (XMAM) by DasDas

XMAM Nedir?

X Media Art Museum, Türkiye’nin ilk dijital sanat ve yeni medya müzesidir.

X Media Art Museum teknoloji, bilim ve sanatın birleşimindeki özgün üretimleri, geçmişi bugünü harmanlayarak oluşturduğu sanatın yeni formunu, dijital sanat eserlerini izleyici ile buluşturuyor. Bu bağlamda müze, kapsayıcı, interaktif, disiplinler arası sanat üretimleri, çoklu ve genişletilmiş ölçeklerdeki deneyimleriyle seyircisini sanatının bir parçası yapan ve izleyiciyi aktif kılan sanatın yeni yansımalarını da sunuyor. Yaratıcı endüstrilerle ve kültür sanatın farklı paydaşlarının iş birliği içinde kurguladığı teknoloji bilim ve sanat alanındaki çalışmaları, dijital sanatların farklı alt başlıkları olan kinetik sanatlar, yeni medya, bio tasarım, algoritmik sanatlar, bio sanat, performans sanatları AR, VR, XR gibi konularda yeni perspektifler açmayı hedefliyor.

XMAM, dijital sanat ve yeni medya alanlarında üretim yapan bu alanın paydaşları ve yaratıcı endüstrılerle bağ kuruyor. Alanında profesyoneller, genç sanatçılar, akademisyenler, mühendisler kısacası bu alanın tüm paydaşlarıyla birlikte bilgi üretmek için çalışıyor. Bu bağlamda üç önemli konuyu ele alarak kendi kültür politikalarına entegre etmeyi hedefler; toplumsal cinsiyet ve eşitlik, arşiv,yeşil enerji.

Nasıl bir müze XMAM?

DasDas iş birliği ile 2022 yılında kapılarını açılan X Media Art Museum Ataşehir’de Metropol Istanbul içinde DasDas’ın haricinde farklı bir binada konumlanıyor. Ortalama 750m2 içerisinde yer alan müze, kullandığı ses sistemi ve projeksiyonlarla yüksek teknolojisini izleyiciye göstermekte ve bu teknolojiyle birlikte yarattığı deneyimle iz bırakmaktadır.

XMAM

X